Ryman Panorama
 

GALERIA PEŁNA ZDJĘĆ

 

(Ostatnia aktualizacja galerii: 18.02.2020 r.)

Kiedy zaczynałem zbierać zdjęcia dokumentujące powojenną historię Gminy Rymań, nie przypuszczałem, że powstanie taka obszerna galeria. Zdjęcia w niej umieszczone pochodzą z różnych zbiorów i źródeł, dostawałem je często dzięki pośrednictwu moich znajomych (którym przy okazji dziękuję!). Mam nadzieję, że stare zdjęcia przypomną Wam miejsca i ludzi, o których warto pamiętać, może pozwolą też  przenieść się choć na chwilę w czasy dzieciństwa i młodości... 

Galeria jest podzielona na tematy, do których mniej więcej można było poszczególne zdjęcia dopasować. W dziale "NOWE (RYMAŃ OBECNIE) !" zamieszczam zdjęcia własnego autorstwa - szczególnie polecam byłym mieszkańcom, którzy nie mają okazji, czasu, a może i ochoty, by do Rymania zajrzeć choć na chwilę, pokazują one Naszą Gminę w chwili obecnej - ten dział będę systematycznie rozwijał. W folderze INNE - PAPIERY BILETY I TAKIE RÓŻNE umieściłem papiery i zdjęcia, które nie pasowały do innych folderów, niekoniecznie lub nie do końca związane z Gminą Rymań, ale oddające "ducha epoki". OKOLICE GMINY RYMAŃ to zdjęcia z miejscowości położonych w pobliżu Gminy Rymań, UROCZYSTOŚCI KOŚCIELNE - fotografie związane z kościołem - święta, komunie, śluby, a LATA 90-TE I PÓŹNIEJ to już zdjęcia z okresu od początku lat 90-tych do czasu powstania tej strony czyli do 2009 roku. Utworzyłem również dział  GEMEINDE ROMAN - GMINA RYMAŃ PRZED 1945 ROKIEM zawierający materiały dotyczące niemieckiej historii Gminy Rymań, z nadzieją, że powiększy naszą wiedzę na temat historii tych terenów przed 1945 rokiem, a być może zainteresuje też niemieckich gości strony. Całość uzupełniają skany publikacji lub drobnych wzmianek w gazetach powojennych (PUBLIKACJE PRASOWE    O GMINIE RYMAŃ).

Wdzięczny jestem wszystkim, którzy zdecydowali się na zamieszczenie na tej stronie swoich zdjęć. Efekt na pewno cieszy wszystkich, którym strona "Rymań i okolice dawniej" przypadła do gustu. Wciąż liczę na Waszą pomoc - chętnie przyjmę skany fotografii (w jak najlepszej jakości) - mój adres mailowy znajdziecie w zakładce KONTAKT I PODZIĘKOWANIA, ewentualnie sam mogę dostarczone zdjęcia zeskanować i oryginały w nienaruszonym stanie oddać. Ważne, by fotografie przedstawiały Gminę Rymań lub jej pobliże – święta, dzień codzienny, śluby, festyny, zabawy, uroczystości, itp. 

* Dziękuję bardzo także wszystkim, którzy umieszczają komentarze do zamieszczonych zdjęć - są one często równie ważne, co same zdjęcia! Dzięki nim odżywają nazwiska ludzi i wydarzenia związane z przeszłością, a fotografie wzbogacają się o nową treść. 


Rymań - lotnicze

ZDJĘCIA UMIESZCZONE W GALERII RYMAŃ DAWNIEJ MOŻNA WYKORZYSTAĆ ZA ZGODĄ AUTORA STRONY, pochodzą one często z prywatnych zbiorów mieszkańców i wykorzystane są na tej stronie internetowej za ich zgodą  (kilka zdjęć bez zgody, podania źródła i z błędnymi opisami zamieszczono np. w publikacji "Szlakiem po nasypie kolejki wąskotorowej" wydanej przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, 2012). Trudno polecić tak niesolidną publikację.KOLEKCJE
(kliknij poniżej):

 
 
Strona główna | Publikacje o... | Ciekawe adresy | Kontakt i podziękowania
Freelance Web Designer